Cīņai ar manipulācijām sportā ir jābūt visu sporta federāciju dienas kārtībā
Pirmās liecības par manipulācijām ar sporta sacensībām un korupciju sportā tiek datētas ar 388.gadu pirms Kristus, kad ar mērķi uzvarēt Olimpiskajās spēlēs Tesālijasbokseris Eupolospiekukuļoja trīs savus konkurentus, lai tie ļautu viņam iegūt zelta medaļu. (pirmās dokumentētās liecības attiecas uz laika posmu 884.-828. gadip.m.ē– AntīkāsOS)
Pirmā pierādītā lieta, kurā ir notikušas manipulācijas ar sporta sacensībām saistībā ar sporta totalizatoriem, ir t.s. “BlackSoxScandal” 1919.gadā. Čikāgas beisbola komanda “WhiteSox”, kas tika uzskatīta par tā laika vienu no labākajām beisbola komandām ASV. Kādas spēles laikā komanda pārsteidzoši zaudēja ar rezultātu 9:1 Sinsinatikomandai “Reds”, bet gadu vēlāk paši spēlētāji atzina, ka apzināti bija iesaistījušies manipulācijās, kurās bija iesaistīts arī azartspēļu sindikāts, respektīvi – noziedzīgs grupējums.
Spilgts piemērs šo draudu apmēriem mūsdienās ir laikā no 2011.gada jūlija līdz 2013.gada janvārim izmeklētā lieta, kurā, iesaistoties Europolun policijas vienībām no 13 Eiropas valstīm, tika atklāts noziedzīgs grupējums, kas nodarbojās ar manipulācijām futbolā. Kopumā 425 spēļu amatpersonas, spēlētāji un noziedznieki no vairāk kā 15 valstīm bija iesaistīti vairāk kā 380 profesionālu futbols spēļu manipulācijās, tostarp Pasaules Kausa un Eiropas čempionāta, UEFA Čempionu līgas un vairāku nacionālo līgu mači. Grupējums, veicot nelikumīgas darbības, no sporta totalizatoriem izkrāpa vairāk kā 8 miljonus Eiro, no kuriem vairāk kā 2 miljonus Eiro tika izmantoti sporta korupcijā, uzpērkot spēlētājus un ar spēlēm saistītās personas.
Maldīgs ir uzskats, ka šī problēma ir attiecināma tikai uz tiem sporta veidiem, par kuriem dzirdam plašsaziņa līdzekļos, piemēram, futbols vai basketbols. Tas ir mīts.
Manipulācijas ar sporta sacensībām kā sportu apdraudošs risks pastāv visos sporta veidos, kuru notikumi tiek piedāvāti sporta totalizatoros. Šie sporta veidi ir: Futbols, Hokejs, Teniss, Basketbols, Amerikāņu futbols, Autosports, Beisbols, Bendijs, Bokss, Bowls, Distanču slēpošana, Florbols, Futzāls, Golfs, Handbols, Krikets, Motosports, Pūls, Regbijs, Riteņbraukšana, Šahs, Šautriņas, Snūkers, Spīdvejs, Vieglatlētika, Volejbols, Ziemeļu divcīņa, arī e-sports.
Vienlaikus jāuzsver, ka šis saraksts nav pilnīgs, jo arī citu sporta veidu sacensības var tikt piedāvātas totalizatoros. Tas parāda plašo riska apjomu, ar kuru jārēķinās, runājot par manipulāciju ar sporta sacensībām draudiem.
Noteikti būs sporta veida federācijas, kuras norādīts, ka to sporta veidi netiek piedāvāti sporta totalizatoros, tādejādi uz tiem neattiecas arī manipulāciju draudi. Mīts.
Šeit nepieciešams saprast, ko īsti nozīmē manipulācijas ar spora sacensībām, kā tās izpaužas, un vai par to draud kāda atbildība, nemaz nerunājot par disciplināro atbildību, pamatojoties uz sporta federācijas iekšējiem noteikumiem.
Būtu jāizdala manipulāciju ar sporta sacensībām nolūks. Faktiski izdalāmi divi: veikt manipulācijas ar nolūku uzvarēt čempionātā, palīdzēt komandas biedram, iegūt vairāk punktus utt. Respektīvi - nolūks saistāms ar sporta aktivitātēm, tāpēc sauksim to par "SPORTISKU".
Tomēr pastāv arī cits, saistīts ar finansēm - jeb MANTKĀRĪGS NOLŪKS. Šajā gadījumā tiek veiktas darbības, ko iespējams kvalificēt kā krāpšanu, kukuļošanu (amatpersonu gadījumā) vai Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju (NILL). Tas ietver tādus aspektus kā sponsoru jeb atbalstītāju maldināšanu, krāpšanu, tai skaitā valsts budžeta līdzekļu izkrāpšanu par sasniegtajiem rezultātiem vai cita veida mantiska labuma iegūšanu, kas tiek piešķirta par augstiem rezultātiem, līdzekļu izkrāpšanu no sporta totalizatoriem vai NILL, izmantojot sporta totalizatorus.
Ir skaidrs, ka SPORTS NEDRĪKST TIKS IZMANTOTS ŠĀDĀM DARBĪBĀM, un tās ir stingri jāsoda.
TIE JAU TIKAI PUNKTI..
Arī par it kā pirmsšķietami nevainīgu manipulēšanu ar sporta sacensībām vai neatļautu rezultātu vai spēles gaitas ietekmēšanu, ir likumā paredzēta KRIMINĀLATBILDĪBA.
Eiropas Padomes konvencija pret manipulācijām ar sporta sacensībām noteic, ka manipulācijas ar sporta sacensībām ir tīša vienošanās, darbība vai bezdarbība, kuras mērķis ir nepieņemamas izmaiņas sporta sacensību rezultātos vai to gaitā, lai pilnībā vai daļēji novērstu iepriekšminēto sporta sacensību neparedzamību nolūkā gūt nepamatotas priekšrocības sev vai citiem.
Savukārt Sporta likums noteic, ka manipulācijas ir jebkāda darbība, kas vērsta uz sporta sacensību gaitas vai rezultāta neparedzamības pārkāpšanu.
Līdz ar to var droši apgalvot, ka jebkāda veida manipulācijas ar sporta sacensībām ir uzskatāmas par noziedzīgu nodarījumu, par kuru iestājas kriminālatbildība.
Ir svarīgi saprast, kāds tieši darbības tiek ietvertas jēdzienā "manipulācijas ar sporta sacensībām"? Šāda darbība sevī ietver:
- tīšuspēles rezultāta vai notikuma spēles ietvarā ietekmēšanu vai sporta spēles attiecībā uz noteiktu punktu apjomu, kas spēles ietvarā ir sasniegts;
- tīšuspēlēšanu zem savu spēju robežas;
- „padošanos” spēles ietvarā - izstāšanos bez objektīva iemesla;
- spēles „amatpersonu” un tiesnešu – veiktu tīšu sporta spēles noteikumu nepareizu interpretāciju;
- apkalpojošāpersonāla ietekmi uz spēli vai spēles laukumu;
- iekšējāsinformācijas ļaunprātīgu izmantošanu, lai atbalstītu likmi, ko veikusi kāda no augstākminētajām personām vai persona, kura šīs personas ir atlasījusi šīs darbības veikšanai.
KĀ RĪKOTIES?
Sporta organizācijām ir nepieciešams uzmanīgi sekot līdz savu pasākumu norisei un vērot, vai nav saskatāmas kādas aizdomīgas spēlētāju darbības, kuras var liecināt par iespējamām manipulācijām. Sporta organizācijas ir tās, kuras vislabāk pārzina sava sporta veida specifiku un visstraujāk spēj reaģēt uz aizdomīgiem gadījumiem, spēli atceļot vai ziņojot par notikušajām manipulācijām.
Ņemot vērā Izglītības un Zinātnes ministrijas iniciatīvu šajā jautājumā un aktīvu Izložu un Azartspēļu uzraudzības inspekcijas (IUAUI) iesaisti kā "nacionālo platformu" Konvencijas ieviešanai, ir nepieciešams daudz aktīvāk attīstīt darbu pie savstarpējās sadarbības, definējot precīzus komunikācijas noteikumus cīņā pret manipulācijām sporta sacensībās.
Šajā ziņā nepieciešams skaidrs redzējums un sadarbības pamatnoteikumi starp Sporta federācijām vai to intereses pārstāvošo LSFP, IZM, IUAUI, kā arī Valsts policiju.
Sporta federācijām primāri ir jādomā par draudu savlaicīgu novēršanu un prevencijas pasākumiem, kas, atsaucoties uz starptautiskie pētījumiem, par visefektīvākajiem ir atzīti - jauno sportistu izglītošana.